luni, 8 mai 2017

Obiectul lunii mai


Obiectul lunii reprezintă o maşină de scris electronică produsă în Germania Occidentală în anul 1983. Modelul expus de Muzeul Municipal este un Triumph Royal SE 1010 şi face parte din gama de maşini de scris electrice industriale cu funcţiile controlate de microprocesor. 

Din oţel inoxidabil sunt prezente câteva tije şi şine de ghidaj, placa pe care este aşezat motoraşul electric şi unele şuruburi sau piese mai mici. Motoraşul electric pentru controlul rotiţei margaretă şi a ciocănelului de lovire a caracterelor are o carcasă din aluminiu-magneziu iar la interior pentru rotor şi stator sunt prezente cuprul şi fierul. Pe o etichetă plastifiată sunt imprimate câteva date tehnice despre alimentarea cu energie electrică.

Poate cea mai importantă facilitate a maşinii de scris industriale Triumph este realizarea de a imprima text în foaie de format A3 pe orizontală, acest lucru fiind posibil datorită deschiderii de mari dimensiuni orizontale a rastelului pentru hârtie. 

Preţul de vânzare pentru modelul SE 1010 şi 1011 era de 1456 $, ceea ce reprezenta salariul pe două luni al unui muncitor din capitalismul american sau salariul echivalent pe un an şi jumătate al unui român trăitor în lagărul comunist. În România anilor 80 însă, deţinerea unei maşini de scris era aproape imposibilă.

Conform unui decret al Consiliului de Stat din 28 martie 1983, ca să cumperi o maşină de scris, spre exemplu, aveai nevoie de aprobarea autorităţilor iar pentru controlul "amprentelor" maşinii sale, fiecare "particular" era obligat să se deplaseze periodic la Miliţia locală ca să dea probe de scris. Aparatul putea fi chiar confiscat dacă organele statului hotărau că persoana care deţine maşina de scris prezintă un pericol politic.

Se specifică, de exemplu, că persoanele cărora li s-au dat sau care au moştenit maşini de scris trebuie să obţină, la rândul lor, permisiunea Miliţiei pentru a le folosi.Decretul nu se aplica însă în cazul Ministerului Apărării Naţionale şi Ministerului de Interne. 

Odată cu rafinarea şi evoluţia sistemelor de operare, procesatoarele de texte au înlocuit necesitatea folosirii maşinilor de scris. Imprimanta digitală (cu jet de cerneală sau laser) conectată la computer va înlocui cartuşul cu bandă folosit la maşina de scris, undeva spre sfârşitul secolului XX, oprind o dominaţie de peste un veac al acestei minunate invenţii mecanice, ce apăruse în producţia de masă după anul 1873, la sfârşit de secol XIX, o perioadă numită Belle Epoque (epoca frumoasă) în Franţa sau Victorian age (epoca Victoriană) în Anglia.




luni, 3 aprilie 2017

Dansul - în viziunea lui Eric Perjovschi



Muzeul Municipal Curtea de Argeș vă invită mâine, 4 aprilie, orele 15.30 la vernisajul expoziției “Dansul” semnată de artistul basarabean Eric Perjovschi.

Cu o deosebită măiestrie, artistul care modelează cu ușurință ceramica, sticla, emailul, metalul stăpânind până și focul în creațiile sale, aduce acum în premieră la Curtea de Argeș expoziția “Dansul” care însumează lucrări realizate în diferite tehnici mixte. Expoziția de față reprezintă, defapt, teza de doctorat în artele vizuale susținută de curând de Eric la Universitatea din Timișoara.

Diferitele reprezentări ale dansului încadrează această expoziție între sculptură și statutul artelor decorative. Cu această ocazie, publicul din Curtea de Argeș va putea admira diferite balerine modelate cu măiestrie și talent din metal, dar și lucrări în care sunt redate sugestiv, cele 4 anotimpuri calendaristice. 

Expoziția care va putea fi vizitată până în data de 21 aprilie prezintă o serie de lucrări realizate din ceramică, metal și sticlă, dar și piese stilizate, realizate tridimensional, redând expresiv mișcările grațioase ale dansului.

Vă invităm, așadar, începând de mâine, 4 aprilie, orele 15.30 la Dansul formelor și culorilor, în viziunea artistului basarabean Eric Perjovschi!

marți, 14 martie 2017

Întemeierea Țării Românești. Radu Negru Vodă între legendă, mit și adevăr


Muzeul Municipal Curtea de Argeș vă invită joi, 16 martie 2017, orele 13.oo, în Sala Basarab, la lansarea volumului "Întemeierea Țării Românești. Radu Negru Vodă între legendă, mit și adevăr" semnat de Cornel Bîrsan, Cristian Moșneanu și Adrian Anghel. 

Autorii au reușit, după ani întregi de documentare și cercetare, să ajungă la concluzia că Radu Negru Vodă, care a fost Voievodul Făgărașului până în anul 1290, a “Descălecat și Întemeiat Țara Românească”, asemeni lui Bogdan Vodă, Voievodul Maramureșului care a fost “Descălecătorul și Întemeietorul Moldovei”!

Concluziile cercertărilor și argumentările acestora s-au concretizat în volumul de față care acum se prezintă și în fața publicului din Curtea de Argeș. Vă invităm joi, 16 martie la Muzeu pentru a afla chiar de la autori detalii importante legate de una dintre figurile marcante ale istoriografiei Țării Românești, Radu Negru!

Despre autori: 

Cornel Bîrsan s-a născut la 1 septembrie 1960, în localitatea Satu-Mare, jud.Satu-Mare. A absolvit Institutul Politehnic “Gheorghe Asachi” Iași, Facultatea de Căi Ferate, Drumuri și Poduri. Este autor al lucrărilor: Revanșa Daciei, Editura Obiectiv Craiova, 2003 și Istorie Furată.Cronică Românească de Istorie Veche, Editura Karuna Bistrița, 2013.

Cristian Moşneanu, născut la 10 august 1984 în satul Dobrota, comuna Gornet-Crivov, judetul Prahova. Are studi universitare de inginerie dar şi istorie cu specilizare în istorie contemporană şi arhivistică. Este autor al lucrărilor: Gânduri şi Rânduri, Editura Explorator Ploieşti, 2014 și Lăsând totul în vânt, Editura Librex, Bucureşti, 2016.

Membru permanent al colectivului de redacţie al revistei online scrieliber.ro (2012- prezent), fondator al publicaţiei online vinicius.ro (2013), colaborator al revistei online istoreiveche.ro (2013).

Anghel Adrian, născut la 19 aprilie 1989, la București. A absolvit Facultatea de Matematică și Informatică din Universitatea Bucuresti, promotia 2011 și a urmat masteratul în „Inginerie Software” la aceeași facultate, absolvind în 2013. Din anul 2013 este administratorul site-ului cu profil de istorie: http://istorieveche.ro.


luni, 27 februarie 2017

Swedish Dads - expoziție de fotografie suedeză, în Pitești



Ambasada Suediei la București va organiza în data de 1 Martie 2017, orele 18.00, la Biblioteca Dinicu Golescu din Pitești expoziția: Swedish Dads!

Astfel, pentru prima dată în mediul cultural piteștean, vor fi prezentate fotografiile a 25 de tați din Suedia, care au decis să rămână acasă, având grijă de copii, mai mult decât majoritatea taților din întreaga lume.


Conceptul acestei expoziții a apărut în momentul în care fotograful suedez Johan Bävman a devenit tată, a realizat că există o lipsă de modele masculine care să reprezinte un model de părinte. Acest lucru l-a determinat să creeze un album foto numit Swedish Dads, care prezintă bărbați aflați în concediu paternal, alături de copiii lor. La rândul lui, albumul a condus la realizarea unei expoziții de fotografie Swedish Dads, bazată pe portretele unora dintre puținii tați care au ales să stea acasă timp de cel puțin șase luni, alături de copii. 


Ce a însemnat acest lucru pentru ei, cum le-au fost afectate relațiile de cuplu, cât și cu copiii, dar și ce așteptări au avut ei în prealabil? Toate acestea le veți putea afla chiar de la organizatorii expoziției, miercuri, 1 martie, orele 18.00, la Biblioteca Dinicu Golescu!

sâmbătă, 18 februarie 2017

Expoziție Emil Ivănescu Millan - O viață în slujba artei



În data de 21 februarie, orele 13.oo, Muzeul Municipal Curtea de Argeș vă invită la vernisajul expoziției document: Emil Ivănescu Millan - O viață dedicată artei!



Astfel, în Sala Basarab a Muzeului vor fi expuse fotografii reprezentative pentru personalitatea marelui pictor Emil Ivănescu precum și o serie de schițe realizate de acesta la unele dintre cele mai importante edificii arhitecturale pe care le-a împodobit cu talentul său.

Pictor de biserici, restaurator de monumente istorice şi, totodată, maestru de şevalet, Emil - Millan Ivănescu s-a născut în oraşul Curtea de Argeş la 15 februarie 1910.


Printre lucrările de referință în iconografia bisericească putem aminti: refacerea picturilor din naosul şi tinda Patriarhiei Române, pictarea icoanelor şi catapetesmelor din bisericile române de la Ierusalim şi Iordan alături de Dumitru Belizarie şi Iosif Keber. De asemenea, o altă capodoperă iconografică semnată Emil Ivănescu Millan este și capela Cimitirului „Belu”, la care a lucrat împreună cu Artur Verona.

Marele iconograf argeșean se stinge din viață la 22 decembrie 1972. A fost unul dintre cei mai valoroşi pictori – restauratori, specialist în tehnica fresco, novator şi continuator al stilului neobizantin în pictura românească, iar această expoziție omagială este realizată acum în orașul său natal, la 107 ani de la nașterea sa!

vineri, 17 februarie 2017

Ziua Porților Deschise de Ziua lui Brâncuși


Deoarece în data de 19 februarie vom comemora 141 de ani de la nașterea marelui sculptor Constantin Brâncuși, Muzeul Municipal Curtea de Argeș dorește să omagieze acest simbol național al românilor prin Ziua Porților Deschise la Muzeu. 

Așadar vă așteptăm duminică, 19 februarie să vizitați gratuit Muzeul, începând cu ora 9.oo a.m!


Constantin Brâncuși s-a născut în județul Gorj, localitatea Hobița, la 19 februarie 1876. Printre cele mai cunoscute lucrări ale sale se numără Poarta Sărutului, Aleea Scaunelor, Masa Tăcerii, Coloana fără de sfârșit (toate aflate la Târgu jiu) dar și Domnișoara Pogany și Cumințenia Pământului.


Aflat de multă vreme în Franța, Constantin Brâncuși i-a făcut Statului român oferta de a-i lăsa moștenire 200 de lucrări și atelierul său din Paris. La 7 martie 1951 academicienii și intelectualii români au respins oferta lui Brâncuși, considerându-l pe sculptor un reprezentant al burgheziei decadente și astfel atelierul lui Brâncuși a revenit statului francez.

Marele sculptor român a murit la 16 martie 1957 și este înmormântat la Paris.



luni, 23 ianuarie 2017

“Să învățăm din Holocaust. O cultură a supraviețuirii”



 

Muzeul Municipal Curtea de Argeș și Asociația Femeilor Universitare din România – Filiala Regina Maria vă invită joi, 26 ianuarie, orele 13.00, să participați la Simpozionul “Să învățăm din Holocaust. O cultură a supraviețuirii” ce avea loc în Sala Basarab a Muzeului. 

În cadrul Simpozionului, jurnalista Elena Chiriță va susține o lectură publică din cartea “Holocaust. Destine la răscruce”, volum semnat chiar de domnia sa.

Totodată, cei prezenți se pot înscrie la o tombolă la care, câștigătorii vor putea primi câte un exemplar din cartea mai sus menționată. 

Evenimentul este organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Holocaustului (27 ianuarie) și în memoria celor șase milioane de evrei uciși în al Doilea Război Mondial și va fi prezentat de managerul Muzeului, istoricul Ștefan Dumitrache. 

Vă așteptăm la Muzeu!

Sursa Foto: http://www.dailystormer.com/

miercuri, 7 decembrie 2016

La mulți ani tuturor!



Muzeul Municipal urează tuturor locuitorilor orașului Curtea de Argeș, precum și celor care poartă numele Sfintei Filofteea, ocrotitoarea urbei noastre, să aveți parte de momente pline de bucurii, sănătate, împliniri, viață lungă și îmbelșugată!

Astăzi, în zi de sărbătoare vă așteptăm și la Biserica Domnească, unde Sfânta Filofteia este reprezentată sugestiv în patru scene amplasate pe stâlpul de nord-est al bisericii!
Sursă Foto: http://www.crestinortodox.ro/

luni, 5 decembrie 2016

Expoziție "OMAGIU" semnată Ioana Teodora - Duță


Dragi prieteni, după cum deja v-am obișnuit până acum și cu alte evenimente culturale, Muzeul Municipal Curtea de Argeș are deosebita plăcere de a vă invita miercuri, 7 Decembrie, orele 16,30 la vernisajul expoziției "Omagiu" semnată de artista Ioana Teodora - Duță. 

Cu această ocazie, vor fi expuse pe simezele Muzeului, lucrări de pictură în ulei pe pânză, expoziția de față fiind încă o dovadă a pasiunii talentatei artiste pentru pictură dar și artă în genere. Este un vernisaj-omagiu adus culorii, având ca piloni de rezistență cele două personalități, portretele regale de dimensiuni monumentale ale Regelui Mihai I al României și al reginei Ana, Principesă de Bourbon-Parma. De asemenea, printre lucrările Ioanei Duță veți mai putea admira și portretul Fridei Kahlo, precum și lucrări inspirate din călătoriile în California.

Și pentru că fiecare dintre lucrările ce vor fi expuse au în spate câte o poveste fascinantă, vă așteptăm miercuri, 7 Decembrie, orele 16.30, la Muzeu, pentru un moment artistic deosebit, îmbrăcat în culorile poveștilor din spatele pânzelor!

joi, 1 decembrie 2016

La mulți ani, România!


De Ziua Națională a țării noastre, Muzeul Municipal Curtea de Argeș are plăcerea să vă anunțe că toate activitățile viitoare pe care le vom organiza sub egida acestei instituțiii vor putea fi consultate începând de astăzi și pe adresa blogului nostru, curteadeargesmuseum.blogspot.ro!

Veți putea afla regăsi la această adresă evenimente, lansări, expoziții, conferințe, dar și materiale interesante din istoria Orașului Regal, precum și din întreg arealul țării noastre! Cu timpul ne vom da silința ca acest blog să devină un reper cultural - istoric pentru toți locuitorii municipiului Curtea de Argeș dar nu numai!

Ne bucurăm că, de Ziua Națională a României putem face tuturor românilor acest cadou și vă mulțumim pentru tot sprijinul pe care ni l-ați acordat întotdeauna! La mulți ani, România!

Sursa Foto: http://radioconstanta.ro/